ابَر پردازه موج

سرفیس پرو ایکس

سرفیس پرو ایکس فقط ۷۷۴ گرم وزن دارد و در طراحی آن نیز با حاشیه‌های کمتری در مقایسه با سرفیس پرو ۷ رو‌به‌رو هستیم. کیک‌استند و پایه‌ی سرفیس پرو ایکس شباهت زیادی به دیگر محصولات خانواده‌ی سرفیس پرو دارد. همچنین، سرفیس پرو ایکس با ضخامت ۵.۳ میلی‌متری نازک‌ترین محصول ویندوزی سرفیس تا‌به‌امروز است. بدنه‌ی سرفیس پرو ایکس از جنس آلومینیوم ساخته شده و لولای دستگاه نیز تا ۱۶۵ درجه باز می‌شود.

Surface Pro X نخستین عضو خانواده‌ی سرفیس است که با تراشه‌ای مبتنی‌بر ARM، ویندوز ۱۰ را اجرا می‌کند. ردموندی‌ها از تراشه‌ی اختصاصی موبایل ۷ واتی خود با نام SQ1 در سرفیس پرو ایکس استفاده کرده‌اند که براساس تکنولوژی کوالکام ساخته و بهینه شده است. SQ1 نخستین تراشه‌ی مایکروسافت برای کامپیوترهای شخصی است که کارشناسان عملکردی مشابه با پردازنده Core i5 را برای آن متصور هستند؛ با‌این‌حال، هنوز برای اظهارنظر در این باره زود است. سرفیس پرو ایکس نخستین محصول ویندوزی با موتور هوش مصنوعی است و طبق ادعای ردموندی‌ها، واحد گرافیکی تراشه‌ی SQ1 دو ترافلاپس توان پردازشی دارد. SQ1 نتیجه‌ی همکاری نزدیک ردموندی‌ها و کوالکام است و تفاوت‌های مهمی بین آن و ۸cx وجود دارد؛ چراکه واحد گرافیکی به‌طور کامل بازطراحی و موتوری اختصاصی برای پردازش‌های هوش ‌مصنوعی در آن تعبیه شده است.

 

منبع: زومیت

پراکندگی قطعی اینترنت

اطلاعات جدید از محل قطعی فیبر و توییت امیر ناظمی رئیس سازمان فناوری اطلاعات نسبت به واکنش مردم به اختلال امروز اینترنت

عضو هیئت مدیره شرکت زیرساخت درخصوص جزئیات اختلال و قطعی شبکه اینترنت توضیحات بیشتری ارائه داد. به گفته سجاد بنابی ارتباطات در دو نقطه یکی قبل از بخارست و دیگری قبل از مونیخ روی مسیر فیبر تأمین‌کنندگان ارتباطات اتفاق افتاده و سرویس‌دهندگان بزرگ بین‌المللی نظیر گوگل را تحت تأثیر قرار داده است.

به گفته او در حال حاضر تنها ۳۰% از آی‌پی‌های داخلی دچار مشکل قطعی اینترنت شده‌‌اند که اکثر آن‌ها مربوط به اینترنت همراه است و اینترنت‌های خانگی کمتر درگیر هستند. وی در عین حال می‌گوید: در حال جابه‌جایی اینترنت کاربران به مسیرهای سالم باقی‌مانده‌ غرب و جنوب (همچون کشورهای عمان، قطر و بخشی از ترکیه و جمهوری آذربایجان) هستیم.

در همین رابطه امیر ناظمی معاون وزیر فاوا در توییتی در خصوص واکنش مردم نسبت به اختلال امروز اینترنت، گفته است: "شدت شکاف و بدبینی در جامعه ایرانی به حدی بالاست که داده‌های واقعی و جهانی نیز با دیده تردید نگاه می‌شود؛ این شکاف بلندمدت ساخته شده و اگر هم راه‌حلی داشته باشد، حتما بلندمدت است. ما تلاش می‌کنیم اگر توان کاهش آن را نداریم، حداقل بر آن نیافزاییم."

آمار کاربران نتفلیکس

آمارها نشان می‌دهد، نتفلیکس در پایان ماه سپتامبر ۴۷/۴ میلیون کاربر در مناطق جغرافیایی اروپا، خاورمیانه و آفریقا داشت که با نام EMEA شناخته می‌شوند که کمتر از ۶۷/۱ میلیون کاربر نتفلیکس در ایالات متحده و کانادا است. تعداد کاربران EMEA در مقایسه با تعداد کاربران سایر مناطق جغرافیایی به‌سرعت در حال افزایش است. درحالی‌که تعداد مشترکان سال جاری EMEA نسبت به سال گذشته رشد ۴۰ درصدی داشته، تعداد کاربران ایالات متحده و کانادا تنها ۶/۵ درصد افزایش پیدا کرده است.

آمریکای لاتین سومین بازار بزرگ نتفلیکس با ۲۹/۴ میلیون کاربر و رشد ۲۲ درصدی نسبت به سال گذشته است. آسیا و اقیانوسیه با ۱۴/۵ میلیون کاربر، کمترین تعداد مشترکان نتفلیکس را تشکیل می‌دهند. هرچند تعداد کاربران این منطقه نسبت به سال گذشته رشد ۵۳ درصدی را نشان می‌دهد. بیشترین کسب درآمد نتفلیکس به بازار ایالات متحده و کانادا مربوط می‌شود. درآمد نتفلکیس در این مناطق از هر مشترک در هر ماه متوسط ۱۳/۰۸ دلار، در مناطق جغرافیایی EMEA به‌ازای هر کاربر در هر ماه ۱۰/۴۰ دلار، در آمریکای لاتین ۸/۶۳ دلار و در آسیا و اقیانوسیه ۹/۲۹ دلار است.

نتفلیکس در حالی آمار تعداد کاربران خود را به‌صورت منطقه‌ای اعلام کرده که هنوز گزارش مالی سه‌ماهه‌ی سوم ۲۰۱۹ شرکت منتشر نشده است. گزارش مالی سه‌ماهه‌ی سوم نتفلیکس احتمالا اوایل ماه ژانویه به‌همراه اطلاعات آماری دقیق‌تری از درآمد و تعداد مشترکان نتفلیکس منتشر خواهد شد.

 

منبع: زومیت

ادغام نت‌برگ و تخفیفان

نازنین دانشور، مؤسس تخفیفان در جریان برگزاری یلدای کارآفرینی اعلام کرد که نت‌برگ و تخفیفان در هم ادغام شده‌اند. براساس سخنان دانشور که در جریان رویداد یلدای کارآفرینی داشت، هم‌اکنون تفاهم‌نامه‌ی این ادغام نیز امضا شده و حتی تیم‌های تخفیفان و نت‌برگ در یکجا مستقر شده‌اند.

نت برگ و تخفیفان از اولین سرویس‌های ارائه‌ی خدمات تخفیف گروهی در ایران محسوب می‌شوند. این سرویس‌ها در دوران فعالیت رقابت‌های شدیدی با هم داشته‌اند که برخی اوقات به دعواهای حقوقی نیز ختم شده است. سرویس نت برگ عضو هلدینگی است که سرویس‌های دیگری همچون چیلیوری، تیکت و دکتر دکتر نیز در آن حضور دارد. حال به‌نظر می‌رسد که نت‌برگ قرار است با رقیب خود یکی شوند.

منبع: زومیت